پژوهشی جدید حاکی از آن است که انجام شیمی درمانی برای مقابله با سرطان،  با فعال کردن ترشح پروتئینی که موجب رشد تومور و مقاومت به درمان‌های مربوطه می‌شود، به سلول‌های سالم آسیب می‌رساند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل ازخبرگزاری فرانسه AFP، محققان آمریکایی طی انجام پژوهشی در توضیح اینکه چرا سلول‌های سرطانی داخل بدن انسان در برابر درمان‌ها واکنش برجهنده نشان می‌دهند ولی به سادگی در محیط آزمایشگاهی از بین می‌روند، به نتایج غیر قابل انتظاری دست یافتند.

دانشمندان طی این مطالعه، تاثیر نوعی از شیمی درمانی را بر بافتی که از بدن مردان مبتلا به سرطان پروستات بود، مورد آزمایش و بررسی قرار دادند.

بر خلاف انتظار، محققان دریافتند که DNA سلول‌های سالم پس از درمان دچار آسیب شده‌اند و پیرو آن پروتیینی موسوم به "WNT16B" را بیش از حد ترشح می‌کنند که ازبقای سلول سرطانی پشتیبانی می‌کند و در نهایت طی این روند، سلول سرطانی پروتیین مذکور را از سلول آسیب دیده مجاور خود به دست می‌آورد .

پروتئین WNT16B می‌تواند به هنگام ترشح با سلول‌های سرطانی واکنش نشان‌دهد که این امر باعث رشد و تهاجمی شدن سلول سرطانی می‌شود.

بر اساس این گزارش، اغلب تومورها در ابتدای درمان واکنش خوبی را نشان می‌دهند اما در ادامه، مجدد رشد می‌کنند و به شیمی درمانی مقاوم می‌شوند.

به گفته محققان، نتایج این مطالعه مسجل و قطعی است، چرا که نتایج مشابهی طی آزمایش بر سرطان تخمدان و سینه نیز به دست آمده است.

دانشمندان این پژوهش بر این باورند که ایجاد پادتنی برای WNT16B به همراه شیمی درمانی می‌تواند باعث بهبود واکنش‌ها نظیر کشتن هرچه  بیشتر سلول‌های تومور را در پی داشته باشد.  آنان در ادامه عنوان داشته‌اند که می‌توان در حد امکان، با کم کردن دوز و مسمومیت شیمی درمانی، این رویه درمانی را ادامه داد.

جزییات این پژوهش در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

بعضی از علائم سرطان

- خونریزی غیر طبیعی در هر نقطه از بدن.
- پیدایش هرگونه توده سفت سلولی در زیر پوست، مثلا در سینه یا نقاط دیگر.
- پیدایش زخمی که به آسانی بهبود نمی‌یابد (بویزه در اطراف زبان ، دهان و لبها).
- سوء هاضمه دائمی
- تغییراتی در وضع خالها یا زگیل از قبیل تغییر رنگ ، بزرگ شدن ، خارش ، دردناک شدن و یا خونریزی از آنها که به مدت طولانی ادامه یابد.
- پیدایش آشفتگی در اعمال روده‌ها یا مثانه که با درمانهای عادی بهبودی نیابد.
- سرفه ، گرفتگی صدا و یا مشکل شدذن عمل بلع به مدت طولانی.
اگر هر یک از این علائم فوق بیش از دو هفته ادامه یابد، باید بیمار تحت بررسی تخصصی قرار گیرد.

 البته در بیشتر موارد این علائم حاکی از وجود سرطان نیستند.